Resort zdrowia przekazał do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia określającego zakres świadczeń zdrowotnych, które będzie mógł wykonywać ratownik medyczny. W ostatnich tygodniach ratownicy wyrażali zaniepokojenie brakiem tych przepisów.


Zgodnie z nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która weszła w życie 2 grudnia ubiegłego roku, ratownicy mogą wykonywać zawód nie tylko w jednostkach systemu, ale również wszędzie tam, gdzie mogą być przydatni ze względu na posiadane kwalifikacje i doświadczenie, np. w ramach ratownictwa górskiego i wodnego. Zdaniem ministerstwa zdrowia może to pomóc np. w uzupełnieniu braku wystarczającej liczby pielęgniarek.

Projekt rozporządzenia, które resort zdrowia w poniedziałek (1 lutego) przekazał do konsultacji społecznych, określa zakres świadczeń zdrowotnych, jakie ratownicy medyczni będą mogli wykonywać samodzielnie, pod nadzorem i na zlecenie lekarza. Poprzednie rozporządzenie w tej sprawie utraciło moc z początkiem tego roku.

W projekcie wśród medycznych czynności ratunkowych, jakie mogą być samodzielnie wykonane przez ratownika, znalazła się m.in. przezskórna elektrostymulacja serca i kardiowersja. W obu przypadkach wcześniej ratownik będzie jednak musiał wykonać teletransmisję zapisu EKG i skonsultować się z lekarzem oceniającym ten zapis.

Tak jak dotychczas pod nadzorem lekarza ratownicy będą mogli m.in. wykonać intubację dotchawiczą z użyciem środków zwiotczających oraz założyć sondę żołądkową i zrobić płukanie żołądka.

Ponadto w rozporządzeniu określono, jakie świadczenia zdrowotne inne niż medyczne czynności ratunkowe ratownicy będą mogli wykonywać w podmiotach leczniczych lub poza nimi. Wśród tych świadczeń znalazły się np. pobieranie krwi do badań laboratoryjnych, opatrywanie ran i wykonywanie EKG.

W ostatnich tygodniach ratownicy wyrażali zaniepokojenie, że pozbawiono ich najważniejszego dokumentu regulującego podejmowane przez nich czynności. Z kolei resort zdrowia wyjaśniał, że do czasu wydania nowego rozporządzenia zespoły ratownictwa medycznego realizują swoje zadania tak jak dotychczas, a zakres zadań ratowników medycznych zatrudnionych poza jednostkami systemu określają kierownicy podmiotów leczniczych, którzy ich zatrudnią.

Konsultacje publiczne zakończą się 22 lutego.

Więcej: www.legislacja.rcl.gov.pl

 

 

Źródło:www.rynekzdrowia.pl

Data:02.02.2016