Nie ma żadnego tajemnego składnika, który gwarantuje komercjalizację badań w medycynie. Tu decyduje wola współpracy ze strony biznesu i uczelni oraz dostęp do finansowania - uważają przedsiębiorcy i naukowcy.

W opublikowanym w 2015 r. rankingu Global Innovation Index Polska znalazła się na 46. miejscu na 141 klasyfikowanych państw. W rankingu Innovation Union Scoreboard nasz kraj zajął 24. miejsce na 28. Mimo przyjętej w 2010 roku Strategii Europa 2020 i dostępu do finansowania ze środków unijnych, Polska nadal jest oceniana poniżej średniej dla UE w zakresie innowacyjnych wdrożeń.

Trudne granty 

O tym jak skrócić w medycynie drogę "od pomysłu do przemysłu" rozmawiali uczestnicy sesji "Rozwój innowacji w sektorze medycznym z perspektywy Polski Wschodniej" odbywającej się podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego (Białystok, 22-23 września 2016 r.).

Goście sesji starali się m.in. odpowiedzieć na pytanie: czy w zakresie innowacji w ochronie zdrowia dostatecznie wykorzystujemy potencjał ośrodków i uczelni medycznych w regionie oraz gdzie szukać finansowania dla takich projektów?

Jak zauważył prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, unijny program Horyzont 2020 jest uznawany za najbardziej zasobny w środki dostępne do wykorzystania w celu prowadzenia badań naukowych, następnie aplikacyjnych.

- Problem w tym, że wbrew wcześniejszym oczekiwaniom akurat w dziedzinie nauk medycznych szanse uzyskania tych grantów są bardzo niskie. Wskaźnik sukcesu takich projektów sięga w niektórych programach jednego procenta - mówił profesor.

Potrzebne konsorcja 

Przypomniał, że projekty składane w programie Horyzont 2020 są przygotowywane przez konsorcja złożone z bardzo dobrych, sprawdzonych instytucji naukowych i biznesowych.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest wiodącym ośrodkiem badawczym i należy do uczelni medycznych składających najwięcej wniosków. Projekty przechodziły do drugiego etapu, ale nie uzyskały satysfakcjonującego końcowego wyniku. - Oczywiście nie poddajemy się, ciągle aplikujemy o środki z różnych programów - podkreślał prorektor UM w Białymstoku.

Uczelnie medyczne sięgnęły m.in. po środki z programu Strategmed. Założeniem tego programu było przeprowadzenie takich badań w dziedzinie medycyny, które zakończyłyby się konkretnymi wdrożeniami, aplikacjami przemysłowymi.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest liderem jednego z projektów. Zdobył w pierwszym rozdaniu grat na badania (kwota ok. 19 mln zł), których celem jest wprowadzenie spersonalizowanej diagnostyki terapii chorób nowotworowych. Zadaniem naukowców będzie zwiększenie przeżywalności w raku płuca z kilku procent obecnie, do kilkudziesięciu.

 

Źródło: www.rynekzdrowia.pl